Categories
Finanse Na Wyspach

Odpowiednik 500+ w Wielkiej Brytanii

Czasem czyta się w prasie, jakie to wysokie „benefity” są w tej Wielkiej Brytanii. Tak więc postanowiłam, że rozpocznę wtorkową serię #FinanseNaWyspach, która będzie bardziej merytoryczna bądź, jeżeli Cię ona nie dotyczy, będzie po prostu finansową ciekawostką. Przyznam, że jeżeli chodzi o finanse personalne to temat benefitów jest tak skomplikowany i wielowarstwowy, że chyba tylko rachunek różniczkowy może mu dorównać.

Tak, więc dziś w formie finansowej ciekawostki Child Benefit czyli (wydaje mi się) odpowiednik 500+ w Polsce. Zobaczmy kto może się ubiegać o taki zasiłek na dziecko.

👨‍👩‍👧 Osoby, które są odpowiedzialne za wychowanie dziecka do 16tego roku życia, badź do 20tego roku życia w przypadku, gdy dziecko studiuje. Warto tutaj podkreślić, że o Child Benefit może ubiegać się tylko jedna osoba, która będzie wówczas otrzymywać taki zasiłek przelewem na wskazane we wniosku konto bankowe. Warto, więc przed złożeniem wniosku zastanowić się i przedyskutować z partnerem/partnerką, kto powinien taki wniosek złożyć. Osoba nieskładająca wniosku o Child Benefit powinna się tak czy tak zainteresować tym tematem. Dlatego? Bo pomimo, że na jej konto nie będzie wpływać Child Benefit to w przypadku przekroczenia pewnego progu zarobków osoba ta będzie musiała zapłacić tzw High Income Child Benefit Charge, czyli nic innego jak podatek w potocznym słowa tego znaczeniu.

👨‍👩‍👦‍👦 Zasiłek na dziecko należy się od dnia narodzin dziecka, ale żeby ubiegać się o taki zasiłek trzeba najpierw zarejestrować dziecko w urzędzie, a następnie złożyć odpowiedni wniosek, który możecie znaleść pod tym linkiem. Taki wiosek (na dzień pisania tego postu) wysyła się pod następujący adres:

Child Benefit Office (GB) Washington NEWCASTLE UPON TYNE NE88 1ZD

👨‍👩‍👧 Wysokość takiego zasiłku wynosi w roku podatkowym 2020/2021 (przypominam, ze rok podatkowy w Wielkie Brytanii zaczyna się 6 kwietnia a kończy 5 kwietnia następnego roku) £21.05 na tydzień, a £13.70 na tydzień na każde kolejne dziecko.


👭 Zasiłek ten wypłacany jest co 4 tygodnie. Warto wziąć to pod uwagę przy wpisywaniu takiego oto zasiłku do Twojego miesięcznego planu finansowego (aka budżet) jako przychód. Po pierwsze, jest on wypłacany co 4 tygodnie, więc środki pieniężne nie będą wpływać tego samego dnia miesiąca. Po drugie, warto wiedzieć ile tych środków wpłynie.

  • liczba tygodni w roku: 52
  • wysokość zasiłku Child benefit na pierwsze dziecko: £21.05 na tydzień
  • liczba 4 tygodniowych okresów w roku to 13 (52 tygodnie dzielone na 4); pamiętaj, że miesiąc ma średnio 4.3 tygodnie a nie 4
Wysokość Child benefit na pierwsze dziecko

Mnożymy kwotę zasiłku na tydzień przez 52 tygodnie w roku: £21.05*52 = £1,094.60. Kwotę roczną dzielimy na 13, ponieważ tyle jest 4 tygodniowych okresów w roku. £1,094.60 / 13 = £84.20.

Powyższą kwotę otrzymasz na konto bankowe 13 razy w roku. Znaczy to, że będzie jakiś miesiąc, w którym otrzymasz tę kwotę dwa razu w tym samym miesiącu choć nie tego samego dnia.

WYSOKOŚĆ CHILD BENEFIT NA drugie i każde kolejne DZIECKO

Jest to £13.70 na tydzień i podstawiamy to do tego samego wzoru: £13.70*52/13 = £54.80. Tak samo jak w w/w przypadku, kwota ta wpłynie na konto bankowe 13 razu do roku, więc będzie miesiąc, w którym wpłynie ona dwa razy.👩‍👧‍👦 Zasiłek wypłacany jest bez względu na sytuację materialną rodziny (po ang. not means-tested). Innymi słowy każdy rodzic bądź opiekun prawny jest do tego zasiłku upoważniony, choć nie każdy rodzic jest traktowany tak samo. Już tłumaczę:

🆘 Jeżeli jeden z rodziców (nie ma znaczenia czy są małżeństwem i czy razem ze sobą żyją czy się rozstali) ma „skorygowany dochód netto” powyżej £50,000.00 w roku podatkowym to taka osoba będzie musiała zapłacić opłatę (dla uproszczenia możemy ja nazwać podatkiem, choć nie jest ona podatkiem w sensie definicji) od otrzymania Child Benefit. Więc tak naprawdę zasiłek ten jest trochę jak wydmuszka. Myślisz, że masz jajko, ale zaraz może się okazać się ze jest ono puste.

❌ Jeżeli zaś ta sama osoba zarobi w roku podatkowym £60,000 to w/w opłata będzie taka sama jak suma zasiłku, więc teoretycznie nie opłaca się wó otrzymywać Child Benefit ⠀

‼️obowiązek opłaty nakłada się na tą osobę w związku, które przychód jest >£50,000 w roku podatkowym pomimo np, tego, że wniosek o Child Benefit złożyła osoba, której przychód jest <£50,000 w roku podatkowym. To dlatego właśnie, rząd twierdzi, że jest to benefit wypłacany bez względu na sytuację materialną co jest „kreatywnym” rozwiązaniem wprowadzającym w błąd ⠀

🔛 Najważniejsza kwestia: jak otrzymujesz jakiekolwiek zasiłki lub benefity to pamiętaj, że powinny one być wpisane do budżetu jako przychód 🔛 

Categories
Budżetowanie & Planowanie

Jak przestać żyć od wypłaty do wypłaty

Zeszłam na dól, żeby zrobić kawę, której świeży aromat unosił się w powietrzu. Zasiadłam wygodnie w fotelu z widokiem na ogród, zamknęłam oczy i poczułam się szczęśliwa. Choć nie mogłam uczestniczyć w piątek w Ogólnopolskim Strajku Kobiet, który odbył się w piątek w Warszawie to przeglądając zdjęcia nie mogłabym być bardziej dumna z Polek. Dla tych którzy jeszcze nie widzą, od dwunastu mieszkam w Londynie. Zawsze powtarzałam, że z Londynu widzę więcej chociażby dla tego ze mam styczność z wieloma kulturami tego świata. Ponadto, działy zagraniczne największych gazet mają troche większy horyzont niż te w Polsce. Pisał o nas The Guardian, Financial Times i The New York Times. Czytam i mam wrażenie, że jestem świadkiem przebudzenia kobiet. Przestałyśmy się wstydzić słowa feministka, bronimy swoich praw i stawiamy granice. Choć jest jeszcze mnóstwo do zrobienia w sprawie równości, bo chcemy być równe, a nie takie same jak mężczyźni. Dziękuję Ci Jarosławie Kaczynski za tak denna i bezduszną politykę rodzinną. Dałeś nam takiego powera, że nawet czołgami nas nie powstrzymasz. Oznacza to tylko jedno: zmiany społeczne i prawne w nadchodzących latach. Zmiany, które mam rownież nadzieję odbiją się pozytywnie na Twojej stabilności finansowej. Obojętnie, czy zarabiasz czy narazie nie pracujesz poza domem, bo opiekujesz się Waszymi dziećmi chciałbym, żebyś zainteresowała się swoimi/Waszymi finansami. Na dziś mam dla Ciebie parę pomysłów jak przestać żyć od wypłaty do wypłaty. 

Rozłóż wydatki na przyjemności na cały miesiac zamiast zrobić je wszystkie zaraz po wypłacie.

Choć te lata już minęły, pamiętam jak czekałam na wypłatę z listą wszystkiego co chciałam kupić a na co nie miałam pieniędzy pod koniec poprzedniego miesiąca. Wypłata lądowała na koncie bankowym, a ja natychmiast wydawałam na co chciałam. Po zakupach, znowy musialam czekać na kolejną wypłatę. I tak w kółko. Innymi słowy: miesiąc dłuższy niż moje pieniądze. Jednym ze sposobów na zminimalizowanie takie sytuacji jest zmniejszenie tempa z jakim wydajesz pieniądze, gdy dostajesz wypłatę. Rozłóż sobie “zakupowe przyjemności” na cały miesiąc zamiast robić. Unikniesz tzw. zachłyśnięcia się wypłatą, a miesiąc będzie wydawał się krótszy.

Rozłóż wydatki na przyjemności na cały miesiąc.

Wydawaj mniej niż zarabiasz.

Sa tutaj dwie zmiennnie: wydatki i zarobki. Czesto narzekamy ze wydatki sa takie wysokie a zarobki takie male. Jak wiadomo jednak od narzekania nic sie nie zmieni wiec na poczatku Twojej przygody z budzetowaniem zadbaj o to zebys wydawala mniej niz zarabiasz badz zeby Twojego gospodarstwo rodzinne wydawalo mnie niz jego przychod po oplaceniu wszystkich podatkow. Jest to najszybsza i najkrotsza droga do stabilnosc finansowej i wzglednego bogactwa (tak tak przyzwyczaj sie do slowa bogactwa bo bedzie sie ona pojawialo tutaj co jakis czas; jak ono Cie narazie razi to zastap je zamoznoscia). Co mozesz zrobic juz teraz: zapisz ile wynosza Twoja/Wasze zarobki a ile wydatki – nawet jak bedzie na na poczatku tylko zebranie danych. Nie musisz ich jakos na poczatku porzadkowac. Wystarczy ze podstawisz swoje dane pod najprostszy wzor na swecie:

Miesieczne zarobki – miesieczne wydatki = ……….

I pamietaj ze za wzorem rownosci nie powinna byc liczba ujemna. To zadanie moze sie wydawac proste ale jak podejdziesz do niego powaznie zobaczyc ze wypisanie swoich wszystkich wydatkow nie jest calkiem takie proste. 

Zrób “Słoiki Na Pieniądze”

Zrob sloiki na pieniadze – czyli nic innego jak fundusz oszczednosci na wydatki nieregularne badz wieksze. Tutaj Twoim przyjacielem jest czas. Sloiki na pieniadze to nic innego jak osczednosci odlozone na konkretny cel. Oszczednosci przeznaczone do wydania. Zwietnym przekladem sa np. Zakupy ubran i butow. Przeciez ciezko przewidziec kiedy syn wyrosnie z botow, alebo kiedy Twoje juz beda do wymiany, albo nagle masz dostajesz zaproszenie na slub i chcesz sobie kupic jaka fajna kiecke. Mozesz wiec zalozyc sloik na ubrania i buty. Wowczas co miesiac odkladaj tak jakos sume pieniedzy i siegnij po nie dopiero kiedy chcesz cos kupic. W budzecie bedzie to Twoj regularny koszt a jak bedziesz chciala z tych pieniedzy skorzystac wpiszesz je w miesieczny przychod. Moim zdaniem jedna z najczestszch bledow popelnianych z planowaniu budzetu jest pomijanie wydatkow nieregularnych – bo o wiekszych trudniej juz zapomniec. Wowczas powstaje taka sytuacja, ze myslisz ze zaoszczedzilam np. 700zl ale za miesiac wyciagasz z tych 700 zl 350 zl i wydajesz je na te przykladowe ubrania. Taki system znieksztalca obraz Twoich prawidziwych oszczednosci, bo myslisz ze zaoszczedzilas 700 zl ale tak naprawde bedzie to tylko 450.00 bo w nasteonym miesiacu wydasz je wlasnie na pokrycie wydatkow nieregularnych. Oto przyklad naszych sloikow z pieniedzmi:

  • Gabriel
  • Ubrania & buty
Międzyinnymi “Słoiki na Ubrania”
“Słoiki na Wakacje”

Stworz swoj miesieczny plan finansowy (aka.budzet)

Wiem , ze czase slowo budzet kojarzy Ci sie z budzetowka dlatego ja zamienilam je na miesieczny plan finansowy. Wiem, ze na poczatku moze Ci sie zaladek sciskac jak tylko muslisz o dodatkowym punkcie na swojej to-do list. Jednak najlepsza strategia na poprawe finansow jest funkcjonowanie w bolu poza swoja strefa komfortu. Jezeli zmieszysz sie ze swoimi demonami I negatywnymi przekonaniami zwiazanymi z pieniedzmi to ten poczatkowy bol zaraz zniknie I zamieni sie w spokoj. Pamietaj bol jest sygnalem ktory chce Ci cos powiedziec, pytanie tylko czy chcesz to wyslyszec? Mam nadzieje ze juz niedlugo opubliuje e-booka ktory przeprowadzi Cie przez kolejne kroki tak abys sama mogla skonstruowac swoj miesieczny plan finansowy. Badanie przeprowadzone przez Swchab potwierdza ta slusznosc: 78% osob ktora maja zapisany (podkreslam zaspiany) swoj plan finansowy (budzet) potwierdza ze byli/sa w stanie oklacic wszystkie swoje rachunki na czas i zaokszczedzic pieniadze w porownaniu do 35% osob ktore maja spinasego plany miesiecznego (budzet) dla swoich pieniedzy. 

Nie wydawaj pieniedzy dopoki nie bedziesz ich miala.

To tylko ten notatnik kupie bo taka okazja – zaplace karta kredytowa I zaraz po wyplacie przeleje pieniadze na karte kredytowa. Moze i przelejesz I nic takiego sie nie stanie. Jednak tutaj najwazniejsze jest Twoje nastawienia I zasada ktora na poczatku moze Ci sie wydawac sztywna, to tak naprawde ona pozwoli Ci sie wyrwac z blednego kola zycia od wyplaty do wyplaty. Poczekaj do czasu jak masz pieniadze na koncie, dopiero pozniej dokonaj zakupu. Tyczy sie to wszystkiego co chcialabys kupic na raty (oprocz nieruchomosci w ktorej bedziesz mieszkac), platnosci karta kredytowa, telefon kupiony na raty itd. Miedzy kupowaniem na raty a placenie z gory dzieli Cie tylko jedno: czas. Jezeli zaplanujesz wczesniej (patrz punkt 3) wowczas bedzie przygotowana i zamiast korzystac z czyis pieniedzy siegniesz po swoje. 

Categories
Pieniądze & Życie

Pieniądze to siła!

Wydarzenia z ostatniego czwartku (wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) w Polsce dt aborcji) sprawiły, że coś we mnie pękło. Uważam bowiem, że to rolą państwa powinno być rownież wyrównywanie szans.

Pytam więc: jakie to wyrównywanie szans, gdy zamożna kobieta będzie miała wybór – albo wyjedzie zagranice albo będzie mogła zatrudnić pomoc w opiece nad niepełnosprawnym dzieckiem. Gdy natomiast zdecyduje się na urodzenie dziecka, które nie przeżyje, to znajdzie psychologa, który pomoże jej i jej partnerowi przejść przez tą ogromną stratę i żałobę.
Jakie to wyrównywanie szans dla tej kobiety, która nie może pozwolić sobie na planowanie czegokolwiek, bo albo modli się, żeby znowu nie zajść w ciążę, bo nie ma za co kupić tabletek antykoncepcyjnych, albo pozostała sama z niepełnosprawnym synem, bo jej partner wytrzymał tyko 2 dni?

Wyrok TK to nic innego jak zwiększanie podziału społeczeństwa na bogate i biedne. Obojętnie jak bardzo wierzysz w ideę samostanowienia i odnoszenia sukcesów (sukces wg. Twojej definicji a nie mojej) to krótkowzrocznym jest myślenie, że każdy może osiągnać cokolwiek sobie wymarzy. Może, ale nie w pojedynkę.

Wybór rodziny w której się rodzisz nie należy do Ciebie. Wybór rodziny w jakiej dorastasz też w większym stopniu nie zależy od Ciebie. Czasem plecak, z którym wchodzisz w dorosłe życie ma już wbudowany spadochron, więc możesz spokojnie pływać w chmurach życia. Innym razem ten plecak jest wypełniony tak ciężkimi kamieniami, żeby zrobić pierwszy krok potrzebujesz przykładu, że da się inaczej, małej iskierki która podpowie, że Ty też możesz.

Więc gdzie jest ta pomoc ja się ciągle pytam? Słyszę echo wiec chyba czas wrócić do swoich spraw.

Pytam więc dalej. Czy jest coś co ja mogę dla Ciebie zrobić?

Bo widzisz jak nie rozmawiałaś o pieniądzach tak otwarcie to naprawdę nie jest Twoją winą, że teraz jest Ci trochę niezręcznie. Czas to zmienić!

Dlaczego? Bo pieniądze same w sobie nie są nic warte, dopóki dopóty nie sprawią, że będziesz żyła na swoich warunkach i miała możliwość zamienić marzenia na cele.

Jeśli kiedykolwiek złapiemy się w social media bądź w realu i być może zobaczysz, że mam na szyi łańcuszek z serduchem to wiedz, że jest to jedna z moich wartości przez którą ja postrzegam stabilność finansową. Z miłości do drugiego człowieka. Choć z głową w chmurach to twardo stąpająca po ziemi. Na dodatek, finanse osobiste łączą w sobie dwie rzeczy, które uwielbiam – ciekawość drugiego człowieka i liczby.

Czuję, że jestem na właściwym miejscu! Miejscu, w którym pokaże Ci jak korzystać z pieniędzy, żeby to one nie korzystały “przypadkiem” z Ciebie. 

Mam nadzieję, że do zobaczenia wkrótce Siostro!

Źródło: Internet
Napisałam ten post w przeddzień Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Dziękuję tym Wam, które zdecydowały się wyjść na ulicę!

Ja natomiast zakasam rękawy i zabieram się za pracę u podstaw: finanse dla kobiet (i nie tylko)!